نشریه اخلاقی تربیتی خلق


+ گام‌های مهم

دستورالعمل

گام‌های مهم

عارف سترگ، مرحوم آیت الله سید علی قاضی طباطبایی در سال 1282 ق در تبریز چشم به جهان گشود و مقدمات علوم اسلامی و تفسیر قرآن را نزد پدر بزرگوار خویش خواند و در 26 سالگی به نجف اشرف مشرف شد. از اساتید او، آخوند خراسانی، سید مرتضی کشمیری، و سید احمد کربلایی(ره)، و از جلمه شاگردان ایشان علامه محمد حسین طباطبائی، سید عبدالکریم کشمیری و آیت الله بهجت(قدس‌سره) را می­توان نام برد. این حکیم و عارف نامدار، در سال 1366 ق در نجف اشرف جان به جان آفرین تسلیم کرد. پیکر پاکش در وادی السلام نزد پدر بزرگوارش آرمید.

دستور العمل

شـما را سـفارش میکنم به اینکه:

1- نمازهایتان را در بهترین و با فضیلت‌ترین اوقات به جا بیاورید و آن نمازها با نوافل، 51 رکعت است؛ پس اگر نتوانستید، 44 رکعت بخوانید و اگر مشغله‌های دنیوی نگذاشت آن‌ها را به جا آورید، حداقل نماز اوّابین1 را بخوانید.

2- اما نماز شب، پس هیچ چاره و گریزی برای مؤمنین از آن نیست. و تعجب از کسی که می‌خواهد به کمال دست یابد؛ در حالی که برای نماز شب قیام نمی‌کند! و ما نشنیدیم که احدی بتواند به آن مقامات دست یابد، مگر به وسیله نماز شب.

2- بر شما باد به قرائت قرآن کریم در شب، با صدای زیبا و غم‌انگیز، پس آن نوشیدنی و شراب مؤمنان است.

3- بر شما باد به التزام به وِرْدهای معمول که در دسترس هر یک از شما است ... .

4- زیارت مشهد اعظم - برای کسی که مجاور آنجا است - در هر روز، و رفتن به مساجد معظّمه در حد امکان و همین طور سایر مساجد. همانا مؤمن در مسجد، مانند ماهی در آب است.

5- بعد از نمازهای واجب، تسبیح فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) ترک نشود. همانا آن، از ذکر کبیر به شمار می‌آید و حداقل در هر مجلسی یک دوره ذکر شود.

6- از آن چیزها که بسیار لازم و با اهمیت است، دعا برای فرج حضرت حجت در قنوت نماز وتر است؛ بلکه در هر روز و در همه دعاها.

7- قرائت زیارت جامعه در هر روز جمعه؛ مقصودم همان زیارت جامعه معروف است.

8- تلاوت قرآن، کمتر از یک جزء نباشد.

9- زیاد به زیارت و دیدار برادران نیک سیرت بروید؛ چرا که آن‌ها برادران شما در پیمودن راه و رفیق در مشکلات هستند.

10- زیارت قبرها در روز (یک روز در میان) و به زیارت قبرها در شب نروید.

ما لنا و الدنیا قد غرتنا و شغلتنا و استهوتنا و لیست لنا، فطوبی لرجالٍ أبدانهم فیالنّاسوت، و قلوبهم فی اللّاهوت، اُولئک الأقلّون عدداً، و الأکثرون عُدداً. أقول ... واستغفرالله؛

ما را به دنیا چه کار؟ [دنیا] ما را فریب داده است و مشغول کرده و غافل نموده است و برای ما نمانده است. خوشا به حال مردانی که بدنهاشان در ناسوت[= پایینترین مراتب عالم وجود] است و دلهاشان در لاهوت[= والاترین مراتب عالم وجود] است. آنان، کمشُمار و پُر توشهاند ... و از خدا، آمرزش میطلبم.2

 


نشریه اخلاقی تربیتی خُلُق / شماره 16

پی نوشت

1- نماز اهل انابه و توبه که هشت رکعت هنگام زوال [= ظهر، میان روز] است.

2- صفحات من تاریخ الاعلام ، ص 72 - 75؛ نامه‌های عرفانی، به اهتمام علی محمدی، قم، نشر معارف، 1386ش، ص 233.

 

نویسنده : همای رحمت ; ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢۸
    پيام هاي ديگران()   لینک