نشریه اخلاقی تربیتی خلق


+ نمی‏دانم چرا در مراسم عزاى حسینى از چشمانم اشک نمى‏آید؟

پرسش و پاسخ

نمی‏دانم چرا در مراسم عزاى حسینى از چشمانم اشک نمى‏آید؟

شاید یکى از دلایلى که باعث شده در مراسم سوگوارى سیدالشهدا به قول شما حتى قطره‏اى اشک از چشمان شما جارى نشود، این باشد که ذهنیت عقلانى شما چه بسا توجیه مناسبى براى گریه کردن نیافته است و اگر به فلسفه گریه بر امام حسین (علیه السلام) و دیگر ائمه مظلوم پى ببرید، این مسئله حل شود. البته همان طور که مى‏دانید گریه بر امام حسین (علیه السلام) از واجبات نیست، ولى مسئله گریه و عزادارى براى حضرت سیدالشهداء از بافضیلت‏‌ترین اعمال است و فلسفه‏هاى سازنده و تربیتى متعددى دارد از جمله:

1- زنده داشتن یاد و تاریخ پرشکوه نهضت حسینى،

2- الهام‌بخش روح انقلابى و ستم‌ستیزى،

3- پیوند عمیق عاطفى بین امت و الگوهاى راستین،

4- اقامه مجالس دینى در سطح وسیع و آشنا شدن توده‏ها با معارف دینى،

5- پالایش روح و تزکیه نفس،

6- اعلام وفادارى نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم

 البته در میان انسان‌ها از نظر اثرپذیرى‏هاى عاطفى تفاوت‏هایى وجود دارد، ازاین‏رو شما نباید چندان نگران باشید و چه بسا به تدریج و با شرکت در مجالسى که از حال و سوز و گداز بیشترى برخوردار است بتوانید بر این مسئله فائق آیید.

اما نکته قابل ذکر این است که ائمه اطهار (علیهم السلام)  به ما تذکر دادند که در مراسم سوگوارى حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)  اگر گریه به چشمان شما نیامد، حالت حزن و اندوه به خود بگیرید و سرتان را پایین بیاورید و به اصطلاح حالت «تباکى» به خود بگیرید، تا انشاءالله اجر و ثواب عزادارى آن حضرت نصیب شما بشود.

اما براى درمان خشکى چشم راه‏هاى زیر مفید است: پرهیز از گناه، بیدارى سحر و تلاوت قرآن، روزه‏دارى و پرهیز از پرخورى و پرخوابى، شرکت در مجالس موعظه و نصیحت، مطالعه احوال بزرگان و شیفتگان حضرت حق.

نشریه اخلاقی تربیتی خُلُق / شماره 1

نویسنده : همای رحمت ; ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٥/٢٧
    پيام هاي ديگران()   لینک